Szakmai tájékoztatók

A Nemzeti Talajtani Adatbázis segítségével a gazdálkodók hozzáférhetnek földjeik talajvizsgálati adataihoz és nyomon követhetik azok állapotát. A rendszer használatának feltétele, hogy a gazdálkodó rendelkezzen a Magyar Államkincstár (MÁK) ügyfél azonosítóval. Az alábbiakban a Nébih rövid útmutatója segíti az online felület használatát.
Az agrárkár-enyhítési rendszer lehetőséget teremt a tavaszi fagy által okozott károk részbeni enyhítésére, az Agrárminisztérium erről szóló tájékoztatója az alábbiakban tölthető le.
Az idei évtől a mezőgazdasági területek Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapotára vonatkozó előírásainak részét képezik a HMKÁ 2 szabályrendszerében kijelölt területek és az azokra vonatkozó kötelezettségek. A HMKÁ 2 céljára kijelölt területeket a Mezőgazdasági és Parcella Azonosító Rendszerben (MePAR) fedvény tartalmazza, melynek végleges tartalmát 2025. március 28. napján a Magyar Államkincstár a 2025. évi kezdő MePAR megjelenítésével megismerhetővé tette a gazdálkodók számára. Az alábbiakban letölthető tájékoztató anyag azoknak nyújt segítség az eligazodásban, akiknek valamely táblájuk HMKÁ 2 fedvénnyel érintett a 2025. évi kezdő MePAR-ban megjelenített végleges fedvény alapján, hiszen a fedvény megismerését követően a HMKÁ 2-re vonatkozó fenntartási szabályok betartására kiemelt figyelmet kell fordítaniuk.
Az alábbiakban letölthető formában található meg az a szakmai tájékoztató anyag, mely a 2025. évi Egységes Kérelemhez kapcsolódó főbb változásokat foglalja össze az érintett gazdálkodók számára.
Az elmúlt évtizedekben jelentősen bővült az egészséges talajéletről szerzett biológiai tudásunk, illetve az időjárási szélsőségek (pl. aszály, heves zivatarok) is egyre gyakoribbá váltak. Ezért a mezőgazdasági gyakorlatokban előtérbe kerültek a jó talajállapot fenntartását, a talajminőség javítását, illetve a talaj vízbefogadó és vízmegtartó képességét elősegítő intézkedések. Egyre erőteljesebb szakmai konszenzus alakul ki abban, hogy a hagyományos szántóföldi növénytermesztés környezeti és gazdasági szempontból sem fenntartható. Az agrárpolitikai intézkedések is a talajkímélő gazdálkodási gyakorlatokat ösztönzik. Az alábbiakban tölthető le a teljes cikk a témáról.
Az elismert termelői szervezet vagy termelői csoport, valamint azok termelő tagjai között nem kell alkalmazni azt a 30 napos fizetési szabályt, amely megsértésének felvásárlók általi közvetlen büntethetőségét a termelővédelmi szabályozási csomag vezette be 2025. január 1-jétől. A termelői szervezetek, csoportok saját maguk állapíthatják meg belső fizetési szabályaikat, amelyek akár szigorúbbak is lehetnek a törvényi szabályoknál.
A KAP Stratégiai Terv "RD06_B02_YFY_75 Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatásával" beavatkozása, illetve az az alapján tervezett pályázati felhívás esetében a gazdaságátvevő szerez támogatási jogosultságot, ez esetben a már megkötött gazdaságátadási szerződés a támogatás igénybevételének feltétele, annak birtokában lehet pályázni. Ennek oka, hogy itt a gazdaságot már átvett gazdálkodót célozza meg a konstrukció.
2024. július 1-je óta a gyümölcs- és zöldség, valamint a sertés- és baromfi ágazatokban a termelők és a tőlük terményt, élőállatot felvásárló vállalkozások közötti szerződéseknek kötelező elemei a termelés és a teljesítés során felmerülő kockázatok egymás közötti megosztását tartalmazó rendelkezések. Az Agrárminisztérium összeállított egy szakmai tájékoztató anyagot arról, hogy mit jelent ez a gyakorlatban, milyen kérdéseket kell rendezni mindenképpen a termelő és vevője/megrendelője közötti szerződésekben a kockázatok törvényi előírásoknak megfelelő megosztása érdekében.
Az új agrártámogatási ciklusban az európai uniós társfinanszírozással megvalósuló Közös Agrárpolitika Stratégiai Terve (a továbbiakban: KAP ST) keretében meghirdetésre kerülő bizonyos pályázati felhívásoknál kiemelt jelentősége van a gazdaságok méretének meghatározására szolgáló Standard Termelési Értéknek (STÉ). Az Agrárminisztérium a tervezhetőség és a gazdálkodói döntések megkönnyítése érdekében ennek számításához nyújt segédletet az egyes növénykultúrákhoz tartozó STÉ együtthatók összefoglaló táblázatával.
Az agrárgazdaságok átadásáról szóló 2021. évi CXLIII. törvény a mezőgazdaság jövője szempontjából kiemelten fontos nemzedékváltás elősegítésére jött létre.