Szakmai tájékoztatók

Az átláthatóság növelése érdekében tájékoztató készült az állattenyésztési ágazatokat segítő támogatások elbírálása során vizsgált ENAR adatokról.
2024. október 1-én, ötödik tagállamként az Európai Bizottság pozitívan értékelte és technikai szinten elfogadta Magyarország bioüzemanyag-gyártáshoz használható növényeinek termesztéséből származó, regionális üvegházhatású-gáz (ÜHG) kibocsátási értékeit.
Az Agrárminisztérium többször, legutóbb júniusban tájékoztatta a gazdálkodókat az európai gazdatüntetések hatására év közben született uniós szabályegyszerűsítés hazai megvalósításáról.
Számos új elemmel ösztönzi a víz megtartását az uniós keretek között kialakított hazai agrártámogatási rendszer, a Közös Agrárpolitika 2023-tól induló új időszakában. Ezek közül egyes konstrukciókban magasabb, másokban alacsonyabb a gazdálkodói részvétel. A lehetőség minden termelő számára adott és további növekedésükkel számolunk a megváltozott klimatikus viszonyok tükrében.
Megjelent az Agrárminisztérium kiadványa melynek célja, hogy a mezőgazdasági vízhasználók figyelmét ráirányítsa a fenntartható vízgazdálkodás fontosságára, a felelős vízhasználat ösztönzésére a gazdálkodók körében.
Vidékfejlesztési Program keretében működő agrár-környezetgazdálkodási támogatás (AKG) kötelezettségvállalási időszaka 2024. december 31-én lezárul, de az Agrárminisztérium határozott szándéka a támogatási forma fenntartása. Ennek megfelelően 2024. őszén meghirdetésre kerül egy 2025. január 1-től induló, 5 éves időszakra szóló új AKG felhívás. Az új felhívás alapját Magyarország Közös Agrárpolitikai Stratégiai Tervében (KAP ST) kell megteremteni, ennek kapcsán intenzív egyeztetések zajlanak az Európai Bizottsággal. Ezzel párhuzamosan az Agárminisztérium megkezdte a pályázati felhívás kidolgozását az érintett szakmai szervezetek aktív közreműködésével. Az Európai Bizottság jóváhagyása előtt csak az előzetes tervek általános ismertetése lehetséges, az alábbiakban letölthető tájékoztató – elsősorban a szántó vetésszerkezeti előírások kapcsán – ezt a célt szolgálja a gazdák felkészülését segítve.
Az Európai Unió által előírtak szerint Magyarországon is kötelező módon alkalmazni kell a SENTINEL műholdcsalád képeit az agrártámogatások ellenőrzéséhez. A Magyar Államkincstár által üzemeltetett területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit. A TMR által feltárt eltérések feloldása és ezzel a támogatások kifizethetőségének alátámasztása érdekében a Kincstár egyeztetésre hívja fel a mezőgazdasági termelőt. Az eltérések tisztázása, feloldása akár az egységes kérelem javításával, akár az ellenbizonyítást jelentő georeferált fénykép beküldésével megalapozhatja a termelő számára soron következő kifizetéseket.
Az Országgyűlés által elfogadott termelővédelmi törvénycsomag a 2015. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: termékpiaci törvény) módosítása révén a meglévő piacszabályozási eszközök fejlesztésével és új szabályozási elemek megteremtésével javítja a termelők felvásárlókkal szembeni kiszolgáltatott helyzetét és jogi eszközökkel biztosít erősebb védelmet számukra, valamint megteremti a termeltetők és termelők közötti kapcsolatrendszer új jogi alapját. A legtöbb új szabály a szükséges felkészülési idő biztosítása érdekében 2025. január 1-jétől lép életbe. Az Agrárminisztérium az alább letölthető szakmai tájékoztatóval segíti az érinttetek eligazodását a törvénymódosítás kapcsán.
Az EU Vidéki Térségeinek Hosszú Távú Jövőképe az Európai Bizottság kezdeményezése egy 2040-ig szóló közös európai vízió kialakítására. A Jövőkép kialakítása során a Bizottság nyilvános konzultációkon és szakmai rendezvényeken keresztül összegyűjtötte a vidéki közösségek és vállalkozások véleményét. E folyamat eredményeként pedig 2021-ben egy széles körű víziót és átfogó vidéki cselekvési tervet hozott létre, hogy segítse a vidéki közösségeket és vállalkozásokat teljes potenciáljuk kihasználásában az elkövetkező évtizedekben. A Jövőkép legfőbb célkitűzése, hogy 2040-ig hozzájáruljon az európai vidék erősebbé, ellenállóbbá, összekapcsolttá és virágzóvá válásához.
Az Agrárminisztérium tájékoztatja a mezőgazdasági termelőket és az érintett közreműködőket, hogy a Közös Agrárpolitika közvetlen támogatási jogcímeit érintő több előírás már most, év közben kedvezően változik a termelők számára. A módosítások többségének alapja az európai gazdatüntetések által kiharcolt uniós egyszerűsítési csomag.