A KAP Hálózat részeként a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarában működtetett Zöld Támogató Egység (ZTE) fő feladata a környezeti fenntarthatóságot és klímavédelmet szolgáló szempontok érvényesítése a KAP Stratégiai Tervben, az I. és II. pillér zöld beavatkozásainak, valamint a kapcsolódó nemzeti programok végrehajtásának segítése, illetve a zöld szereplők hálózatosodásának elősegítése.
Ennek eszközei:
- Szakértői tevékenység végzése
- Tudástartalmak fejlesztése és a kapcsolódó tájékoztatási tevékenységek
- Szakemberek számára tudásátadás
- Zöld szakértői és tanácsadói hálózat működtetése
- Zöld beavatkozásokkal kapcsolatos monitoring tevékenység támogatása
A ZTE működésének célja a mezőgazdaság általános környezeti és természeti vonatkozásaiban és különösen a KAP Stratégiai Terv zöld felépítményének intézkedéseiben a mezőgazdasági termelők segítése gyakorlati tanácsokkal és az adott gazdaság igényeihez szabott támogatási konstrukciók kiajánlásával.
Ennek érdekében a meglévő szaktanácsadói és egyéb szakértői hálózatra építve egy ún. zöld szakértői és tanácsadó hálózat jön létre, a hálózat tagjai folyamatosan naprakész ismeretekkel lesznek ellátva egy központi tudásbázis felépítésével, képzések szervezésével.
A környezeti fenntarthatóságot és a természetközeli gazdálkodást segítő tudásbázis létrehozásával és a kapcsolódó események, képzések szervezésével a ZTE a mezőgazdasági szakemberek tudását folyamatos tájékoztatással naprakészen tartja.
A ZTE a zöld szakértői tanácsadó hálózat munkáját aktív kommunikációs tevékenységgel népszerűsíti, tájékoztatva a termelőket a tanácsadók elérhetőségéről, a fenntarthatósági célokat szolgáló agrotechnológiai módszerek elterjesztése érdekében szervezett eseményekről és a megjelent kiadványokról, videókról stb., illetve általában a klímavédelem jelentőségéről.
A támogató egység az elkészült tudástartalmakat, részletes szakmai anyagokat elérhetővé teszi az érdeklődőknek, emellett a ZTE-nél figyelmet fordítanak a releváns szervezetektől, tanácsadóktól érkező jó gyakorlatokra, tapasztalatokra, javaslatokra, amelyeket szintetizálva továbbítanak a szakpolitikai döntéshozók, adott esetben pedig a kutatóintézetek számára.
Összességében a ZTE működése által Magyarország olyan intézkedéseket tud bevezetni, amelyeket a hazai klímaváltozás nyomonkövetési rendszerének széttagolt intézményi struktúrája megszüntetése érdekében alkalmazhat.
https://www.nak.hu/zold-tamogato-egyseg