Szakpolitikai tájékoztató: Hogyan válik valósággá a Vidékfejlesztési Paktum a tagállamokban

2024. június 11.

Az EU Vidéki Térségeinek Hosszú Távú Jövőképe az Európai Bizottság kezdeményezése egy 2040-ig szóló közös európai vízió kialakítására. A Jövőkép kialakítása során a Bizottság nyilvános konzultációkon és szakmai rendezvényeken keresztül összegyűjtötte a vidéki közösségek és vállalkozások véleményét. E folyamat eredményeként pedig 2021-ben egy széles körű víziót és átfogó vidéki cselekvési tervet hozott létre, hogy segítse a vidéki közösségeket és vállalkozásokat teljes potenciáljuk kihasználásában az elkövetkező évtizedekben. A Jövőkép legfőbb célkitűzése, hogy 2040-ig hozzájáruljon az európai vidék erősebbé, ellenállóbbá, összekapcsolttá és virágzóvá válásához.

A Vidékfejlesztési Paktumot az EU Vidéki Térségeinek Hosszú Távú Jövőképének részeként 2021-ben indította el a Bizottság. A Paktum keretrendszert biztosít a hatóságok, a civil társadalom, a vállalkozások, a tudományos élet és a polgárok közötti együttműködéshez európai, nemzeti, regionális és helyi szinten. A Paktum azáltal járul hozzá a Jövőkép közös céljainak eléréséhez, hogy megkönnyíti a vidéki ügyekben folytatott párbeszédet és interakciót. Célja, hogy elősegítse a kölcsönös inspirációt és tanulást a kormányzás különböző szintjei között, és mozgósítsa a hatóságokat és az érdekelt feleket, hogy cselekedjenek a vidéki lakosok igényeinek és törekvéseinek megfelelően. Magyarország 2022-ben csatlakozott a Vidékfejlesztési Paktumhoz.

Jelen dokumentum egy szakpolitikai tájékoztató, arról, hogy miért van szükség a Vidékfejlesztési Paktumra, mik az összetevői, és miként lehet megvalósítani egy adott tagállamban.