Az Innovációt és Digitalizációt Támogató Egység feladatait az Agrárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. (AKI) látja el. A Támogató Egység elsődleges célja, hogy elősegítse a tudásáramlást a mezőgazdaság, az erdészet és a vidékfejlesztés különböző típusú szereplői között az innováció és digitalizáció hatékony terjedése érdekében. Célja továbbá a kutatás, a szaktanácsadás és a gyakorlat összekapcsolása az érintett szereplők együttműködésének segítésével, ezzel ösztönözve innovatív eredmények létrehozását. E célok eléréséhez a Támogató Egység elsősorban az Európai Innovációs Partnerség (EIP) együttműködések kialakításának és működésének szakmai támogatásával járul hozzá. A mezőgazdaság termelékenységét és fenntarthatóságát célzó EIP-AGRI lehetővé teszi a versenyképes és fenntartható agrárgazdálkodás és erdészet előmozdítását, innovatív operatív csoportok támogatásán keresztül.
EIP operatív csoportokban a mezőgazdasággal, erdőgazdálkodással, vadgazdálkodással, élelmiszeriparral, vidékfejlesztéssel, kutatással, szaktanácsadással foglalkozó különféle szereplők közösen dolgoznak egy gyakorlati probléma vagy kihívás innovatív megoldásán, amelyek a gyakorlatban is alkalmazhatóak.
A Támogató Egység legfontosabb feladata:
- tájékoztatást nyújtani a hazai EIP operatív csoportok támogatási felhívásáról, valamint a segíteni a potenciális érdeklődő partnerek közötti kapcsolatteremtést.
- hozzájárulni az EIP intézkedés megvalósításban érintett szakmai és közigazgatási szereplők innovációval kapcsolatos tudásának és készségeinek fejlesztéséhez.
- segíteni a támogatott EIP operatív csoportok és azok eredményei iránt érdeklődők közötti tapasztalatcserét;
- gyűjteni, elemezni és terjeszteni az EIP operatív csoportok és az agrár- és élelmiszeripari innovációt támogató más hazai és nemzetközi projektek eredményeit;
- megteremteni a KAP és az EU Horizont Európa Kutatási keretprogramja közötti átjárhatóság lehetőségét azáltal, hogy segít bekapcsolódni a hazai EIP operatív csoportoknak
nemzetközi tematikus hálózatokba;
- segíteni az EIP operatív csoportok nemzetközi tapasztalatszerzését, nemzetközi szakmai eseményeken való részvételét az EU KAP Hálózatán keresztül.
A Támogató Egység digitalizációhoz kapcsolódó feladatai:
- elősegíteni a digitalizációval foglalkozó szereplők hálózatosodását;
- nyomon követni a precíziós szolgáltatást nyújtó szereplők tevékenységét;
- népszerűsíteni az innovatív digitális eszközök és gépek, valamint ezek által gyűjtött termelési adatok felhasználását, valamint az adatalapú döntéshozatali eljárás alkalmazását.